Poslanke in poslanci Državnega zbora RS so na 50. izredni seji Državnega zbora sprejeli Zakon za urejanje položaja študentov, ki ga je pripravila Študentska organizacija Slovenije, ob podpori več kot 16.000 državljanov Republike Slovenije pa ga je vložil prvi med poslanci, predsednik Državnega zbora, dr. Milan Brglez.
Dejstvo, da so na ŠOS v podporo Zakona za urejanje položaja študentov (ZUPŠ) zbrali preko 16.000 podpisov ter da so ga podprli prav vsi poslanci Državnega zbora, kaže na to, da je položaj mladih, še posebej študentov, po krizi v nezavidljivem položaju in da so bile zakonodajne spremembe nujne.
Kljub temu, da so na ŠOS pripravili zakonodajne spremembe, ki so bile realne in ki so upoštevale finančne zmogljivosti državnega proračuna, je bila večina predlogov tekom zakonodajnega procesa spremenjenih in dopolnjenih.
Od predlaganih rešitev so bile naslednje sprejete brez sprememb:
- študenti na 2. stopnji bolonjskega študija si po novem lahko, tako kot tisti na 1. stopnji, obetajo status študenta do konca študijskega leta, tudi če magistrirajo tekom leta, statusu pa se bo študent lahko po novem tudi odpovedal (na primer za potrebe prijave v evidenco brezposelnih oseb);
- Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport bo z enotnim pravilnikom uredilo položaj študentov s posebnimi potrebami, s čimer se bodo poenotile doslej različne prakse posameznih visokošolskih zavodov;
- dijaki in študenti, ki prejemajo štipendijo po Zakonu o štipendiranju (ZŠtip-1), bodo lahko tudi med letom zaprosili za prejemanje dodatka za bivanje, če bodo za to izpolnjevali pogoje.
Spremenjeni in nato sprejeti so bili naslednji predlogi:
- predlog možnosti koriščenja subvencionirane študentske prehrane je bil spremenjen tako, da bodo študenti po novem upravičeni do koriščenja subvencionirane prehrane do 21.00 ure (in ne do 20.00, kot je veljalo doslej in 22.00, kot je bil predlog ŠOS);
- predlog ŠOS, da študenti ohranijo zdravstveno zavarovanje po starših za ves čas, ko so vključeni v izobraževanje je bil spremenjen tako, da so študenti do takšnega zavarovanja upravičeni do konca šolskega oziroma študijskega leta, v katerem posameznik dopolni 26 let (in ne do dopolnjenega 26. leta, kot velja doslej).
Iz zakona pa so bili odstranjeni naslednji predlogi:
- posebna osebna olajšava za prihodke študentov z naslova začasnega in občasnega dela dijakov in študentov se z ZUPŠ ne bo dvignila na predkrizno raven, je pa ta ukrep napovedan v Zakonu o spremembah in dopolnitvah Zakona o dohodnini (EVA 2017-1611-0023), ki je že v postopku sprejemanja v Državnem zboru;
- možnost koriščenja subvencionirane študentske prehrane med 15. julijem in 15. avgustom;
- usklajevanje višine subvencije subvencionirane študentske prehrane, ki že od leta 2012 ostaja na isti višini 2,63 EUR na obrok, kljub temu, da bi se po Zakonu o subvencioniranju študentske prehrane višina subvencije morala usklajevati dvakrat letno v skladu z gibanjem cen življenjskih potrebščin.
Predsednik ŠOS, Aleksandar Spremo: “Veseli smo, da so poslanci državnega zbora sprejeli Zakon za urejanje položaja študentov, ki smo ga pripravili na Študentski organizaciji Slovenije in zanj v enem tednu zbrali skoraj 17.000 podpisov podpore. Gre za odpravo dela varčevalnih ukrepov, ki bodo pripomogli k izboljšanju socialnega položaja študentov. Kljub temu, da se je končno besedilo zakona nekoliko spremenilo od prvotnega, smo zadovoljni, saj gre za pomemben korak v pravo smer. Zahvaljujemo se vsem pristojnim ministrstvom za konstruktiven dialog, vsem poslanskim skupinam za podporo in še posebej predsedniku državnega zbora dr. Milan Brglezu, ki nam je nesebično pomagal tako s formalno vložitvijo kot vztrajno podporo tekom zakonodajnega postopka.”
Vir: Študentska organizacija Slovenije