Škisova tržnica, največja študentska prireditev v Sloveniji, vsako leto piše novo zgodbo. Že tretjič zapored piše tudi dobrodelno, tokrat za projekt Marka Soršaka – Sokija, ki je pred nekaj leti dopolnil 20. obletnico svoje bobnarske kariere. Jubilej proslavlja še danes, ko z glasbili osrečuje mlade glasbene nadobudneže po celi Sloveniji. S pomočjo Zveze ŠKIS je prejšnji konec tedna obdaril že 25. osnovno šolo. Na Zvezi upajo, da bodo čez nekaj let na odru Škisove tržnice gostili tudi ‘otroke projekta 20 za 20‘.

_DSC0385

O glasbenih preferencah mladih je bilo v zadnjem času na račun harmonike in domače glasbe na študentskih zabavah že veliko povedanega. Ljubiteljev narodno-zabavne glasbe je vse več, kar se je odražalo tudi na programu letošnje Škisove tržnice. Morda se zdi, da organizator s Čuki na glavnem odru podpira vse prej kot alternativo, a kdor išče kvaliteto v programu Škisove tržnice, jo bo tudi našel. Zveza študentskih klubov Slovenije (Zveza ŠKIS) pri izboru skupin vsako leto išče ravnotežje med manj poznanimi skupinami in izvajalci, ki jih slovensko občinstvo že pozna in jih želi slišati na tovrstnih festivalih. Glasbene preference mladih seveda mora upoštevati, nenazadnje gre za prireditev, ki jo vsako leto obišče preko 20.000 obiskovalcev. Pri sestavljanju večernega programa želi Zveza v prvi vrsti zadostiti čim širšemu krogu poslušalcev in ustreči različnim glasbenim okusom, saj se zaveda, da glasbenih trendov z njim ne bo obrnila. Poti do dviga kvalitete glasbe na festivalskih odrih in kvalitetnih rock bandov ne išče na popularni glasbeni sceni ampak na samem izvoru – pri najmlajših ustvarjalcih. Z znanim slovenskih bobnarjem rock banda Elvis Jackson Markom Soršakom – Sokijem se zato podaja v skupen projekt, usmerjen v kvalitetno glasbeno izobrazbo mladih.

Soki kot dolgoletni učitelj bobnanja in mentor opaža pomanjkanje osnovnega glasbenega znanja, predvsem pri mlajših generacijah, in že nekaj let aktivno dela v smeri odprave te problematike med mladimi. Ob 20-letnici svojega bobnarskega udejstvovanja in poučevanja je prišel na idejo za glasbeno-dobrodelni projekt 20 za 20, s katerim danes sporoča, da se splača vztrajati pri tistem, kar si zadamo.

Pri dobrodelnosti so mu nasproti stopili številni donatorji in podporniki, med njimi glasbeniki, športniki, društva, podjetja, posamezniki, dijaki in študenti. Pred kratkim se mu je pridružila tudi Zveza študentskih klubov Slovenije, ki si prizadeva, da bi s svojimi 56 člani projekt razširila po vsej državi. Sokijevo poslanstvo se v večih točkah sklada z vizijo Zveze in študentskih klubov, ki pravi, da je posameznikom treba že v njihovem lokalnem okolju ponuditi možnost za osebni razvoj in izboljšanje kompetenc. Študentski klubi tako poleg dogodkov za lokalne obiskovalce mladim omogočajo tudi prvi stik z delom na področju njihovega študija ali interesa. Na svoj račun bodo v okviru sodelovanja zdaj prišli tudi tisti, ki se želijo preizkusiti v glasbenem ustvarjanju.

V znak podpore je Zveza ŠKIS del sredstev od vstopnin na Škisovi tržnici namenila v nakup bobnov in na seznam obdarjenih dodala še dve osnovni šoli – Osnovno šolo Vič in Osnovno šolo Dob. Vsaki šoli je podarila set bobnov, ki bo učencem na voljo v glasbenih učilnicah za prosto uporabo. Osnovnošolci, navdušeni nad darili, so donatorja sprejeli s prikupnim glasbeno-zabavnim programom, ki so ga sami pripravili. Od zdaj naprej bodo med odmori lahko udarjali po opnah, testirali svoj glasbeni talent in se kasneje morda odločili za aktivnejše ustvarjanje.

Ker je dobrodelna pot 20 za 20 v svojih začetkih naletela na neodzivnost osnovnih šol, so na Zvezi ŠKIS hvaležni predvsem učiteljem in predstavnikom šol, ki so njihov dar sprejeli in svojim učencem tako omogočili zgodnje glasbeno ustvarjanje.

Simon Šoln, podpredsednik Zveze ŠKIS, je na predaji glasbil izrazil zadovoljstvo in zahvalo vodstvom šol, ki sta videla smisel v dobrodelni akciji 20 za 20 in se odzvala. Otrokom je ob predaji zaželel čim več zlomljenih bobnarskih palic in vztrajnega glasbenega ustvarjanja: »Bodite vztrajni v svojih željah, pridno vadite inštrumente in mogoče se s kom izmed vas čez 5 ali 10 let srečamo tudi na Škisovi tržnici.«

Mladi glasbeni nadobudneži so svoje novo glasbilo takoj preizkusili, igranju na bobne pa se ni mogel upreti niti Soki, ki je na koncu predaje poskrbel za še eno presenečenje – obema šolama je podaril tudi novo akustično kitaro.